çetinkaya eğitim vakfı

Adem Çetinkaya

 

Adem Çetinkaya


Adem Çetinkaya, (1981, Kayseri) teknoloji girişimcisi ve hayırseverdir. Çetinkaya aynı zamanda AC Invest kurucusu ve ARGE lideri, InvestX'nin kurucu ortağı ve yönetim kurulu üyesi, Çetinkaya Eğitim Vakfının kurucusudur. 


Çetinkaya, Orta Anadolu'da yer alan Kayseri şehrinde dünyaya geldi. Eğitim hayatına Birleşik Devletler'de devam etti; uluslararası şirketlerde yönetici olarak çalıştı. Profesyonel karıyerinin ardından, finansal teknoloji alanında InvestX ve AC Invest isimli şirketleri kurdu. Çetinkaya, kurucu ortaklıklarının yanında ARGE lideri olarak kurucusu olduğu AC Invest isimli şirkette Makine Öğrenmesi temelli market araştırmaları konusunda çalışmalarına devam etmektedir. Çetinkaya'nın Birleşik Devletler'de yayınlanmış çok sayıda makalesi ve kitabı bulunmatadır. 


Calculus: For Economics, Çetinkaya'nın matematiksel ekonomi alanında yazdığı ve 2010 yılına yayınlanan kitabı AC Invest algoritmasının temelini oluşturmuştur. Çetinkaya'ya göre Neural network piyasada olduğu gibi rasyonel tepkiler ve stratejiler üretebilmekte, bu kapsamda bireylerin davranışları öngörülebilmektedır. 2010 yılında ortaya çıkan teori, AC Invest ve InvestX yatırımları ile hayata geçmiş ve sonuçları deneysel olarak araştırmacılara açılımıştır.


Çetinkaya, iş hayatı dışında Osmanlı tarihi ve amatör düzeyde Osmanlıca ile ilgilenmiş, Osmanlıca'dan İngilizce'ye çevirdiği fermanlar kitap olarak yayınlanmıştır.

Amacımız, bilimin daha hızlı gelişmesine destek olmaktır...

Çetinkaya Eğitim Vakfı yaşamın en temel gereksinimi olan eğitim alanında yönetimini üstlendiği kurumlar, desteklediği projeler ve düzenli programlar aracılığıyla Türk Dünyası'nda bilimin daha hızlı gelişmesine destek olmayı; tüm faaliyetlerinde “en iyiye” örnek olarak, sürdürülebilir ve tekrarlanabilir modellerle fayda sağlamayı amaçlıyor.

301 Massachusetts Avenue Cambridge, MA 02139 667-253-1000 vakif@ademcetinkaya.com